Објавено на:

Бајден утре ќе разговара со Зеленски за состојбата во Украина

t

Американскиот претседател Џо Бајден утре ќе разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Бајден вчера изјавил дека за време на телефонскиот разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин дека „не може да оди во Украина“.

„Го информирав претседателот Путин дека ако направи некаков потег, ако замине во Украина, ќе се соочи со строги санкции. Ќе го зголемиме нашето присуство во Европа, заедно со сојузниците од НАТО и ќе платиме висока цена за таквиот потег. “ им рече на новинарите Бајден додека го напуштал ресторанот во Вилмингтон, Делавер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Каде е Западот да даде безусловна…

Изјавата од канцеларијата на генералниот секретар на…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Глобалното производство на нафта опадна нагло за…

Гутереш: Конфликтите ширум светот се „смртоносен гладен…

Животот на милиони луѓе зафатени од конфликти…

Зеленски: Континуираната финансиска поддршка од ЕУ ќе…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека…

Зеленски го повика Западот на обединет фронт…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во Давос…