Објавено на:

Бајден утре ќе разговара со Зеленски за состојбата во Украина

t

Американскиот претседател Џо Бајден утре ќе разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Бајден вчера изјавил дека за време на телефонскиот разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин дека „не може да оди во Украина“.

„Го информирав претседателот Путин дека ако направи некаков потег, ако замине во Украина, ќе се соочи со строги санкции. Ќе го зголемиме нашето присуство во Европа, заедно со сојузниците од НАТО и ќе платиме висока цена за таквиот потег. “ им рече на новинарите Бајден додека го напуштал ресторанот во Вилмингтон, Делавер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…