Бајрамска честитка на поглаварот на ИВЗ: Повика на меѓусебна почит и зближување

t

Поглаварот на Исламската верска заедница Шаќир Фетаи во бајрамската порака повика на солидарност и мир. Тој рече дека празникот симболизира меѓусебно почитување и подавање рака кон сиромашните.

„Во името на ИВЗ на РСМ и во мое лично име на сите верници во земјата и странство каде и да живеат и дејствуваат, ги изразувам нашите честитки молејќи се на Семоќниот Алах да ги прифати нашите молитви, нашите жртви, хаџот од аџиите кои го извршуваат, како и сите наши молитви направени во овие благословени денови. Ова нека биде прослава на нашата радост, меѓусебна почит, зближување со другите, зголемување на радоста и задоволството на скромните, на оние кои имаат тешкотии во животот, простувањето, мирот и солидарноста и зближувањето со Семоќниот Алах.“, рече поглаварот на ИВЗ Шаќир Фетаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција ни го честиташе Денот на независноста

Честитка по повод Денот на независноста на…

Пендаровски: Нека молитвите кон Пресвета Богородица ги…

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански…

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бајрамска честитка на поглаварот на ИВЗ: Повика…

Поглаварот на Исламската верска заедница Шаќир Фетаи во бајрамската…

ИВЗ смета дека Владата ја фаворизира МПЦ-ОА:…

Државниот секретар на САД Ентони Блинкен денеска го…