Објавено на:

Без милост: Русите денес уништија 89 воени објекти – убиени се 60 украински војници

t

Руските сили во текот на денот напредуваа 12 километри, сега се на приодите кон Николско и заедно со силите на ДНР го блокираа Слатко од три страни, изјави на брифинг со новинарите официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Ликвидирани се 60 борци, уништени се два тенкови, три оклопни возила, шест парчиња артилерија и минофрлачи на националистите“, рече тој.

Руската авијација уништи 89 воени објекти во Украина во последните 24 часа, додаде Конашенков.

Покрај тоа, беа соборени и седум украински беспилотни летала.

Од почетокот на операцијата уништени се 214 дронови и 1.483 тенкови, беше наведено на брифингот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…