Објавено на:

Без „помошта“ од Запад кoнфликтот меѓу Русија и Украина немаше ни да се случи

t

Русија е убедена дека без западната „помош“ конфликтот во Украина одамна ќе беше решен, изјави заменик-директорот на Одделот за информации и печат на руското Министерство за надворешни работи, Алексеј Зајцев.
„Најверојатно самиот конфликт, кој започна со доаѓањето на националистите на власт, немаше да се случи“, рече Зајчев на брифингот.
Според дипломатот, некои земји се обидуваат да се скараат меѓу двата народи и да создадат жариште на нестабилност во Европа, што ги комплицира односите меѓу земјите од Европската унија и Русија.
Како што истакна, воените тензии во Европа ќе се намалат доколку НАТО ги повлече своите сили од источноевропските земји.
„Јасно е дека воените тензии ќе се намалат доколку НАТО ги повлече своите сили од источноевропските земји. Тоа е она на што повикуваме. Тоа е еден од потпорните столбови на нашите предлози до НАТО за безбедносните гаранции“, објасни Зајчев.
Изјавите на Хрватска не се во спротивност со нејзините обврски во НАТО
Дипломатот додаде дека изјавите на Хрватска за повлекување на војниците од Северноатлантската алијанса не се во спротивност со обврските што земјата ги презеде по влезот во НАТО.

„Колку што знаеме, НАТО и неговите земји-членки не се обврзаа да ја заштитат Украина. Ова неколку пати го истакна и самиот генерален секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Украина е само партнер на Алијансата. Тоа не подлежи на член 5 од Договорот за колективна одбрана Вашингтон, така што ваквите изјави (за можно повлекување на војниците) на земјите од НАТО всушност не се спротивни на обврските што ги презедоа кога пристапија во Алијансата.
Хрватскиот претседател во вторникот рече дека во случај на конфликт меѓу Русија и Украина, тој, како врховен командант на националните вооружени сили , ќе ги повлече сите свои војници од силите на НАТО во Источна Европа.
Украинското прашање
Во последните месеци, односите меѓу Русија и Западот станаа уште понапнати. Вашингтон и Брисел ја обвинуваат Москва дека подготвува инвазија на Украина и во тој контекст го засилуваат своето присуство во Источна Европа.
Русија ги отфрла сите обвинувања и потсетува дека Киев не ги почитува договорите од Минск: украинските власти концентрираа половина од војниците во близина на линијата за контакт и пукаа врз припадниците на бунтовничките сили со забрането оружје.
Кремљ и Министерството за надворешни работи постојано истакнуваат дека целта на дезинформациите за „агресија“ е зголемување на воените сили во близина на руските граници. Тие исто така додадоа дека главната причина за ескалацијата се акциите на САД и НАТО, кои ја „пумпаат“ Украина со оружје , со што ја поттикнуваат на воени авантури.
На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со Соединетите држави за безбедносни гаранции , како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. Консултации за овие прашања се одржаа на 10 јануари во Женева , на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО , а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.
САД и НАТО во средата и дадоа на Русија одговори на предлозите за безбедносни гаранции.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…