Бектеши: Да не се создава вештачка паника – има доволни резерви на нафта

t

Нема криза за снабдување со нафта и нафтени деривати. Има доволно резерви и кај трговците со деривати и во државните стокови резерви. Да не се прави паника кај граѓаните дека ќе има рестрикции на нафта и нафтени деривати, кажа министерот за екиномија Крешник Бектеши во денешното гостување во дневникот на Сител телевизија откако попладнево на дел од бензиските станици низ државата се создадоа колони на возила кои што чекаа на ред да наполнат готиво во своите резервоари.

– Се создава вештачка паника кај граѓаните што може дополнително да направи штета и дисбаланс на пазарот, изјави министерот Бектеши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова криза во најава: Индија планира ограничување…

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата…

Благ пораст на цените на нафтата на…

Цените на суровата нафта најверојатно ќе ја…

Левица: Вработени во општина Брвеница се професионалци…

Вработени во општина Брвеница се професионалци за…

Путин го потпиша указот: Ќе следува одговор…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го потпиша…

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…