Објавено на:

Бербок откри кога ќе бидат укинати санкциите за Руската Федерација

t

Шефицата на германското Министерство за надворешни работи Аналена Бербок изјави дека антируските санкции можат да бидат укинати само со повлекување на руските војници од територијата на Украина.

Според неа, мирот во услови на Москва нема да ѝ ја даде на Европа посакуваната безбедност.

„Примирјето може да биде само првиот чекор. Едно е јасно – укинувањето на санкциите ќе се случи само ако Русија ги повлече своите војници“, рече таа.

Таа изрази и мислење дека Брисел нема да ги гради односите со Русија на ист начин како досега и нагласи дека ЕУ „никогаш нема да може да се потпре на ветувањата на Москва“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…

Грузиската претседателка им го скрши филмот на…

Грузиската претседателка Саломе Зурабишвили изјави дека премиерот…

Путин го одобри новиот концепт за надворешна…

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, денеска…

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…