Објавено на:

Берлин е подготвен да го поддржи влезот на Финска и Шведска во НАТО

t

Берлин е подготвен да ги поддржи Финска и Шведска во случај тие да одлучат да влезат во НАТО, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц за новинарите.

„Многу внимателно ги следиме дебатите во двете земји за можниот влез во нашиот одбранбен сојуз на НАТО. „Таа одлука и дискусии треба да се одвиваат таму, на лице место – во Финска и Шведска, но ни е јасно дека доколку тие две земји решат да се приклучат на алијансата, можат да сметаат на нашата поддршка“, рече Шолц.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Какво ќе биде времето до петок?

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна…

Аргентина е пред банкрот

Статистичката рејтинг агенција Фич го намали рејтингот…

ИНТЕР НАЈДЕ ЗАМЕНА ЗА ЛУКАКУ: Во Милано…

Интер е заинтересиран и за Роберто Фирмино.…

(Видео) Груевски да не излезеше од Македонија…

Мирка Велиновска вечерва во вонредната епизода на…

Велс ги расплака Хрватите буквално во –…

Фудбалерите на Хрватска одиграа само нерешено на…