БЕСА го подбра лидерот на ДУИ: Изјавата на Ахмети е скандалозна!

t

Од Беса изјавата на лидерот на „интегративците“, Али Ахмети дека не е проблем „терминот 20 отсто со Албански јазик“ ја сметаат за скандалозна.

Партијата го овласти својот шеф Биљал Касами да ги покани на заедничка маса албанските парламентарни партии.

„Штета е да се слушне од албански лидер дека „20%“ не влијае на албанската супстанца бидејќи овој термин е потценувачки за албанскиот народ во земјава. Што се однесува до евентуалната средба на албанските партии.

Движењето БЕСА на последниот состанок на Централното раководство донесе одлука да го овласти претседателот на партијата да организира повик за следната средба во рамките на заедничката маса на албанските парламентарни партии во согласност со политичкиот договор на албанските партии во РМ”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Алијанса му прави кворум на ДУИ…

Лидерот на Левица и пратеник во македонското…

(Видео) Крмов: ДУИ го покажува нивниот великоалбански…

ДУИ го покажува нивниот великоалбански шовинизам и…

Министерот за животна средина: ДУИ се придржува…

Министерот за животна средина и дел од…

Меџити од Битола: Имаме забелешки за владиниот…

Партијата Демократска унија за интеграција – ДУИ,…

Си легнаа на брашното: Беса ќе оди…

Мелинда Рашиди од движењето Беса во емисијата…