БЕСА: СДСМ и ДУИ насилно се однесуваат во собрание за да ги партизираат сите јавни институции

t

Сведоци сте дека последните три дена во Собранието се водеше расправа на која аргументите и процедурите беа надгласани од парламентарното мнозинство. – Пишува во соопштение до медиумите од политичката партија БЕСА кое го пренесуваме интегрално:

„И покрај тоа што ние како пратеници на Движењето БЕСА бевме многу конструктивни и отворени за дијалог, се чини дека актуелното мнозинство го сфати тоа како слабост и по секоја цена насилно го разреши пратеникот Фадил Зендели од комисијата за избори и именувања.

Денеска се поставува прашањето што подготвува актуелната власт која по секоја цена бара да има мнозинство во комисијата и дали се обидува да ги партизира јавните институции чии именувања ги врши Собранието. (Кои се партиските предлози за уставниот суд што сакаат да ги протнат на мала врата до Комисијата за избори и именувања.)

Актуелната власт наместо во своите редови да се занимава со борба против криминалот и корупцијата, да ги реформира правосудните институции, во овие тешки моменти да работи на зачувување и зголемување на благосостојбата на граѓаните, нејзиниот главен фокус е каде да ги утеши вработените. неговата партија, неговото семејство и како да се партизираат и политизираат повеќе јавни институции.

Не сакавме ова да биде нашиот облик на дејствување, но бидејќи овој пат го избра мнозинството СДСМ-ДУИ, ќе бидеме принудени да ја преиспитаме нашата конструктивна позиција и ќе постапиме согласно интересите на граѓаните и евроатлантскиот пат на земјата.

Од денеска предупредуваме дека нема да молчиме и нема да дозволиме преседаните што ги создаде актуелното мнозинство СДСМ – ДУИ да поминат во молк, затоа денеска јавно кажуваме дека во сите проекти кои не се во интерес на граѓаните, туку тесни интересите на владејачкиот двоец СДСМ-ДУИ ќе го добијат вистинскиот одговор преку собраниските инструменти.

Обезбедивме дијалог додека повеќето СДСМ-ДУИ нудат деструктивност и сила. Затоа од утре ќе се соочат со максималната посветеност на Движењето БЕСА со сите демократски и правни форми кои ни ги овозможува регулативата на Собранието и политичкото делување.“ – Стои во соопштението од БЕСА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото+видео) Изгаснат е пожарот во Ново Село…

Изгаснат е пожарот кај Ново Село кој…

Полицаец пронашол камена гробница од античко време…

Саркофаг (камена гробница) од античко римско време…

Син ја претепал својата 72-годишна мајка

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

СДСМ: Го охрабруваме Тошковски да почне истраги…

Го охрабруваме Тошковски да спроведува истраги и…