Бислимовски: Kpизата ќе заврши само со 14 отсто поскапување

t

Претседателот на Регулаторната комисија на енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски изјави дека во наредниот период ќе има одлука за реалната цена на топлинската енергија. Владата ќе помогне, а се надева дека и Град Скопје и општините ќе дадат поддршка и ќе покажат елементарна солидарност.

Кажа дека целата оваа криза ќе заврши само со 14 отсто поскапување, кое веќе се случи.

Бислимовски вели дека во наредниот период ќе се подобри квалитетот на испораката на топлинската енергија.

Тој додаде дека во изминатиов период разни експерти ги плашеле граѓаните дека ќе има енормно поскапување, но тоа не се случи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен американски секретар за енергетика удри по…

Политиката на тимот на американскиот претседател Џо…

И Италијанците ќе мрзнат: Греење најмногу до…

Италијанското Министерство за транзиција на животната средина…

Константин Димитров: Владата не направи ништо за…

Професорот по енергетика Константин Димитров реагира на…

Турција ќе биде еден од главните енергетски…

Европа не беше подготвена за енергетската криза.…

(Видео) Не очекува сериозна економска криза по…

Во најновата епизода на „Тешки Муабети“ на…