Битиќи уверува: Во брзо време ќе имаме минимална плата од 18.000 денари

t

Покачувањето на минималната плата на 18.000 денари ќе се случи во брзо време, најави вечерва вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во гостувањето на емисијата „Економски Магазин“.

Според него, дијалогот е тој што детерминира кога тоа треба да се случи.


Нема да одговорам во време, но многу брзо ќе се случи покачувањето, информира Битиќи.

Вицепремиерот додаде дека време на пандемијата државата успеа да задржи 60.000 работни места.

Факт којшто не треба да се занемари. ММФ пред само месец и половина кажа дека ако не беа економските мерки на владата во Македонија, најверојатно ќе беа изгубени 60 000 работни места, наведе Битиќи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот Премиер денес во Скопје

Макдонскиот премиер Димитар Ковачевски, само ден по…

Се огласи Лазаров: Невозможна мисија беше да…

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров,…

И официјaлно: Владата го пpoдолжи pacпустот, учениците…

Кризниот штаб препорача, а Владата вечерва на…

Омикpон е присутен во седум македонски градови

Омикрон сојот на коронавирусот е откриен во…

Мицкоски со понуда до Ковачевски – Ајде…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју…