Битиќи уверува: Во брзо време ќе имаме минимална плата од 18.000 денари

t

Покачувањето на минималната плата на 18.000 денари ќе се случи во брзо време, најави вечерва вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи во гостувањето на емисијата „Економски Магазин“.

Според него, дијалогот е тој што детерминира кога тоа треба да се случи.

Нема да одговорам во време, но многу брзо ќе се случи покачувањето, информира Битиќи.

Вицепремиерот додаде дека време на пандемијата државата успеа да задржи 60.000 работни места.

Факт којшто не треба да се занемари. ММФ пред само месец и половина кажа дека ако не беа економските мерки на владата во Македонија, најверојатно ќе беа изгубени 60 000 работни места, наведе Битиќи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот МВР ироничен: Ќе ви подариме три…

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и…

(Видео) Еве како Ангел Христов и останатите…

Неколку бугарски медиуми и провокатори на социјалните…

(Видео) Нова надеж за уставобранителите: Иницијаторите на…

Сите се сеќаваме на Тиранската платформа која…

Поранешен бугарски заменик МНР: Очекувам судири за…

„Очекувам судири по повод прославата на 151-годишнината…

Македонија на 85-то место на светскиот индекс…

На меѓународниот индекс за перцепција на корупцијата…