Скaндал во Бугарија: Близок соработник на Борисов под истрага за корупција

t

Комисијата за борба против корупција и конфискација на незаконски стекнат имот во Бугарија води истрага против министерот за внатрешни работи Бојко Рашков, соопштено е на собраниската расправа на претседателот на Комисијата Сотир Цацаров.

Министерот е под истрага на комисијата затоа што во својот годишен имотен лист не пријавил еден од банкарските депозити на неговото семејство. За Рашков се води истрага и поради тоа што навреме не поднел имотен лист.


Цацаров се обиде да ги убеди пратениците дека тој и комисијата работат добро и се непристрасни. Новата владејачка коалиција е на пат да ја реформира комисијата, која ја обвини дека е политички мотивирана.

Новата владејачка коалиција си постави цел да ги смени Цацаров и главниот обвинител Иван Гешев.

На 13 јануари Цацаров ја објави својата оставка од 1 март. Еден ден подоцна, се дозна дека Државната агенција за национална безбедност му го укинала пристапот до доверливи информации.

Цацаров во четвртокот во парламентот објасни дека сугестиите дека поднел оставка затоа што знаел дека ќе му биде укинат пристапот до доверливи информации се невистинити. Тој рече дека ги информирал лидерите на парламентарните партии за неговата намера да поднесе оставка 15 дена претходно, а претседателот 10 дена подоцна. Дури тогаш почна постапката за одземање на дозволата.

Пред да биде на чело на комисијата, Цацаров беше главен обвинител. По оставката тој ќе се врати во Врховното обвинителство. Ова не бара посебен пристап до класифицирани информации, бидејќи судиите стандардно имаат пристап.

Тој беше близок со поранешниот премиер Бојко Борисов, а во еден од Борисов обелоденети снимени разговори, висок обвинител му рече на Борисов, тогашниот премиер: „Ти го избра него“, во врска со Цацаров.

За време на Цацаров, на чело на државното обвинителство, како и со неговиот наследник Иван Гешев, сите истраги за Борисов беа збришани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот амбасадор во САД: Има обид да…

„Има обид да се протурка резолуција со…

Во ЕУ на “куково лето”: Петков предложил…

Бугарски „Капитал“ јавува дека на вчерашната владина…

Падна член на меѓународната криминална банда: Бугарин…

Бугарскиот државјанин Рангелов Јилиј е уапсен воСрбија…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Цеков: Бугарија ќе ја блокира Македонија најмалку…

Темата „Македонија“ отсекогаш имала потенцијал на тешка…