Објавено на:

Блинкен планира да го посети Блискиот Исток

t

Американскиот државен секретар Антони Блинкен планира оваа недела да го посети Блискиот Исток за да разговара за хуманитарната помош за Појасот Газа и ослободувањето на заложниците кои ги држеше радикалното палестинско движење Хамас. Ова го објави Си-Ен-Ен во понеделникот, повикувајќи се на извор.

„По Брисел, секретарот Блинкен оваа недела ќе отпатува во Израел, Западниот Брег и Дубаи“, изјави висок претставник на Стејт департментот.

На овие состаноци, рече тој, Блинкен ќе разговара за обезбедување хуманитарна помош за енклавата, ослободување на сите заложници и можности за „подобрување на заштитата на цивилите во Газа“. Блинкен ќе разговара и за „иднината на Газа и потребата од независна палестинска држава“, додаде функционерот.

Посетата би можела да се случи на позадината на спроведувањето на договорите за ослободување на заложниците меѓу Израел и палестинското радикално движење Хамас со посредство на Катар. Ова ќе биде четврто патување на државниот секретар во Израел од почетокот на ескалацијата на палестинско-израелскиот конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски: На изборите ќе се има…

На изборите во 2024 година ќе имаме…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Протекоа информации за тоа што им кажал…

Борбите не можат да траат со месеци,…

Блинкен ќе ја истакне лидерската улога на…

 Државниот секретар на САД Ентони Блинкен ќе…

Блинкен призна за несогласувањата во Стејт департментот…

Државниот секретар Антони Блинкен призна дека постојат…