Објавено на:

Борел предложил да се укинат санкциите за Косово

t

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во извештајот доставен до земјите-членки на ЕУ, препорача Приштина да ги откаже мерките што ЕУ ги воведе пред една година поради ситуацијата на северот на Косово, дознаваа Танјуг од дипломатски извори.


Борел во извештајот оцени дека одлуката на земјите-членки на ЕУ да ги укинат мерките кон Приштина ќе претставува политички сигнал и ќе придонесе за избалансиран контекст во кој може да се постигне напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој се води со посредување на ЕУ.
Земјите-членки на ЕУ во текот на денот ќе разговараат за извештајот, во кој Борел изрази очекување дека Приштина ќе ја искористи оваа можност да дејствува на неескалирачки начин и да избегне некоординирани изјави.


Во извештајот, чие поднесување не значи укинување на мерките против Приштина, туку им служи на земјите-членки да го разгледаат ова прашање, се вели дека ЕУ ќе продолжи внимателно да ги следи настаните на северот на Република Косово. како и акциите на Белград и Приштина кои влијаат на деескалација на теренот, се вели во соопштението од 3 јуни 2023 година, во кое двете страни се поканети да ја деескалираат ситуацијата, да престанат да користат реторика за поделби и да се воздржат од некоординирани акции.


Во јуни минатата година, Европската унија воведе казнени мерки против Приштина, откако Приштина ги игнорираше барањата за деескалација на ситуацијата во општините со српско мнозинство на север.
После тоа, ЕУ очекуваше Приштина да работи на деескалација и да ги запре полициските операции во околината на општинските згради на северот на Република Косово, така што градоначалниците привремено ги извршуваат своите должности од различни објекти и што поскоро да се распишат предвремени избори во четири општини и да се организираат на целосно сеопфатен начин, со учество на Срби, но и да се работи на брзо спроведување на Охридскиот договор и формирање на Заедницата на српските општини.
И покрај мерките, Приштина доби визна либерализација и стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Речиси 10% од граѓаните на ЕУ не…

Скоро 10 отсто од граѓаните на Европската…

Запалено српското знаме во Косовска Митровица

Непознати лица го запалиле српското знаме во…

Курти бара меѓународната заедница да ја притисне…

Меѓународната заедница да изврши притисок врз Србија…

(Видео) Мицкоски од Вашингтон: Кој гарантира дека…

Кој ни гарантира дека внесувањето на Бугарите…

ЕУ го суспендираше процесот на интеграција на…

Процесот на интеграција на Грузија во Европската…