Борел ја сумираше 2021 година, Македонија воопшто не ја спомна

t

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеф Борел, во својот блог ги сумираше настаните во Европа, Латинска Америка, Азија и Африка во текот на 2021 година, а Западен Балкан, го спомна во само една реченица.

„Мора да продолжиме да ја градиме глобалната улога на ЕУ и да одговориме со сета решеност што можеме да ја собереме на сегашните кризи“, изјави Борељ.
Шефот на дипломатијата на ЕУ се осврна на пандемијата, ситуацијата во Украина, Латинска Америка, Африка… новиот претседател на САД, Џозеф Бајден , а кога станува збор за Западен Балкан, Борељ ги сумираше со преглед на настаните во БиХ, пренесува Косово онлајн.

„Самитот на источното партнерство го потврди стратешкиот, амбициозен и напреден пристап на ЕУ со нашите источноевропски партнери. Подемот на реториката и акциите за поделби низ Западен Балкан, особено во Босна и Херцеговина, исто така ги попречи напорите за приближување на шесте земји до нивната европска иднина“, рече Борељ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ: Будно ја следиме ситуацијата во Косово,…

Европската унија внимателно ги следи неодамнешните настани…

Рускиот амбасадор во Србија: Косово може да…

Проблемот со Косово и Метохија може да…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…

Берлинскиот процес ќе се одржи во Тирана…

Берлинскиот процес доаѓа за првпат во регионот.…