Објавено на:

Борисов нема да биде премиер: Ќе има експертска влада со премиер од ГЕРБ

t

Ќе назначам преговарачки тим. Теменузка Петкова, Раја Назарјан и Деница Сачева – од понеделник ќе ги поканиме сите лидери – едната тема е влада, другата е парламентот. Ова го изјави лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов на првата официјална прес-конференција во седиштето на партијата по изборите во неделата, пренесе БГНЕС.

Борисов предупреди дека не е време за ултиматуми и гнев. Време е за државата, рече тој.

Светот е на работ на голема војна доколку не се најде решение од големите сили. Сега е време за мудри мажи и жени. Јас сум за парламентот, владата, претседателството – да имаме разбирање за заедничките национални прашања, истакна Борисов.

Влада ќе има ако премиерот е од ГЕРБ. Нема да се кандидирам за премиер, за да ги смириме можностите за преговори, изјави и Бојко Борисов и прецизираше дека во идниот кабинет мора да доминираат ГЕРБ, особено премиерот, министерот за надворешни работи и министерот за одбрана. Тој беше категоричен дека Марија Габриел нема да учествува во кабинетот.

Единствената шанса е секој да го надмине егото и да формира експертски кабинет, рече и Борисов.

Влада може да се формира само со првиот мандат. Другата опција се избори наесен, рече лидерот на ГЕРБ.

Не влегувам во коалиција со ДПС – добро сум работел со нив. Ако најдеме други такви соработници, ќе има влада.

Борисов рече дека му е „жал за Христо Иванов“ – лидерот на „Да, Бугарија“ поднесе оставка и се откажа од пратеничката фотелја поради изборниот резултат.

Со ПП-ДБ веќе не можеме да формираме влада, аритметички сметките не функционираат. Нема што да се разговара со БСП, Нинова рече дека не сака. ДПС се втори, ќе разговараме со нив. Со „Вазраждане“ може да се зборува за пратенички прашања и учество во комисии. ИТН гласаше со нас и ПП-ДБ, но сега нивниот лидер ќе размисли како да постапи. Одговорноста е на сите, затоа треба да има дијалог со сите, рече Борисов.

Експертска влада не може да работи во коалициски формат, но ако се зацртаат рамка и политики – подготвени сме да работиме, одговори Борисов на прашање Чешка секако не е склона кон пута.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе…

Шенген, проширувањето и владеење на правото –…

Македонски концепт бара Муцунски да го раскине…

Националниот Комитет на политичката партија Македонски Концепт,…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

Борисов: Со Мицкоски сме „сестри“, но и…

Со партијата на премиерот на Македонија, Христијан…