Објавено на:

Борис Џонсон не поддржува ликвидација на Путин: Рускиот претседател да одговара пред меѓународен суд

t

Британскиот премиер не ја поддржува идејата за обид за убиство на рускиот претседател Владимир Путин, изјави во петокот портпаролот на Борис Џонсон. Запрашан од новинарите дали се согласува со американскиот сенатор Линдзи Греам, кој повика „некој во Русија“ да го убие лидерот на земјата, портпаролот категорично ја отфрли идејата.

„Не. Стоиме со украинскиот народ во барањето итен прекин на руската инвазија“, изјави портпаролот. „Претходно кажавме дека Путин мора да одговара пред меѓународниот суд за ужасните дејствија што ги направил“.


Бизарниот повик беше упатен од главниот сенатор во средата, при што Греам се повика на атентатот на римскиот диктатор Јулиј Цезар и неуспешниот заговор за убиство на нацистичкиот германски лидер Адолф Хитлер како примери за тоа што треба да се направи според неговото мислење.
Дали има Брут во Русија? Има ли поуспешен полковник Штауфенберг во руската војска? – праша Греам. „Единствениот начин на кој ова завршува е некој во Русија да го извади овој човек. Би ѝ правеле голема услуга на вашата земја – и на светот“.

Отворениот повик за убиство на рускиот претседател предизвика бес во Москва, при што Руската амбасада во САД остро ги осуди таквите изјави, како и побара од Вашингтон да побара одговорност од службеникот за неговите изјави.

Неверојатно е дека сенатор од земја која ги проповеда нејзините морални вредности како „светло водење“ за целото човештво може да си дозволи да повика на тероризам како средство за постигнување на целите на Вашингтон на меѓународната сцена“, изјави рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. кажа.

Избрзаната размена дојде во време на руската офанзива во соседна Украина, започната од Москва минатата недела. Објаснувајќи ја одлуката за започнување на големата воена операција, рускиот претседател рече дека тоа е единствената опција за заштита на отцепените републики Доњецк и Луганск на истокот на Украина. Тој ги постави и целите за „демилитаризација“ и „деназификација“ на соседната земја.

Киев рече дека нападот бил неиспровоциран, инсистирајќи на тоа дека не сакал насилно да ги заземе Доњецк и Луганск. Двете републики се разделија од Киев во 2014 година, како последица на државниот удар на Мајдан, со кој беше соборена украинската влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА во Гостивар: Татко и син полицајци…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар…

Германска зоолошка ќе го менува името на…

Дива свиња по име Путин, кој живее…

(Видео) Песков: Нема никакви шанси Путин да…

Портпаролот на Владимир Путин, Дмитриј Песков вечерва даде интервју…

Ахмети со порака до Путин: Да се…

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска во…

Путин со закана: Секој што ќе воведе…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…