Босна : Доколку биле регрутирани наши државјани во Украина ќе бидат преземени соодветни мерки

t

Милорад Додик, српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, смета дека изјавата на министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров дека за војната во Украина се регрутираат платеници од БиХ, Албанија и Косово, треба сериозно да се сфати, бидејќи изјавата доаѓа од човек кој е еден од највисоките.


Додик нагласи дека Лавров сигурно нема да го каже тоа без да има информации за тоа.
Додик за Срна изјави дека од позиција на српски член на Претседателството на БиХ ќе побара од надлежните безбедносни служби во БиХ да ја проверат таа информација и за се да ја информираат јавноста.„Доколку се потврди точноста на наводите на министерот Лавров против овие лица, ќе бидат преземени сите неопходни законски мерки“, посочи Додик, пренесе РТРС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Невреме во Босна: Откажани летовите од аеродромот…

Поради лошото време откажани се некои летови…

Борис Џонсон ја спореди Украина со Босна:…

Британскиот премиер Борис Џонсон вели дека е…

(Видео) Говорот која ја расплаче Југославија: Ветеран…

Ветеран од Босна ги потресе сите на…

Трагедија: Маж се удави во река во…

Постар маж вечерва се удави во ЗЕНИЦА.…

Ce рacпaѓa ли Бocнa? – Дoдиk бaрa…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…