Објавено на:

Бојко Борисов: Срамота, ги интересира само власт и пари – Воено-техничката помош за Украина е само ПР на Владата

t

Ова е парламент поврзан само со позиции, пари и моќ – срамота. Така, поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ Бојко Борисов во Пловдив ја коментираше одлуката на пратениците за воено-техничка помош на Украина. Постапките на Владата ги оцени како ПР акција, пренесува БГНЕС.


„Тоа може да се случи. „Тие само ги трошат парите на даночните обврзници во парламентот и ги распределуваат нивните места“, рече тој.

„Срамота што вчера Христо Иванов рече дека имаат само порција џигер. За Ѓурѓовден не зборувам кулинарски, но другите го изедоа салото, а црниот дроб му остана. Срам за овој парламент“, рече Борисов, цитиран од bTV.

Запрашан дали треба да има предвремени парламентарни избори, тој рече дека тие владетели треба да останат додека не „израмнат сè“. „И секоја помисла дека тие би можеле да бидат добри за Бугарија – да си замине како антихристите“, додаде тој.

Бојко Борисов коментираше и дека Румен Радев ги донел и ги „инсталирал овие“ а сега „пазете се од Стефан Јанев и другите“ затоа што луѓето само му вперувале прст поради колебливите позиции и тоа што нема позиција.

„Ви реков пред една година – кој сее ветрови жнее бури. Народот се мрази, Радев ги натера луѓето да се мразат“, изјави лидерот на ГЕРБ.

На прашањето дали Бугарија може да поправа украинска воена опрема во нашите две погони, со оглед на тоа што немаме делови и работна сила, Борисов рече дека може.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали Петков ќе ја посети или не…

По вчерашната средба на бугарскиот политички врв…

Oпозицијата го пpeмисли Бојко: Време било да…

Екс бугарскиот премиер Бојко Борисов му го…