Објавено на:

Бразилскиот претседател заедно со Ердоган е спремен да ги смирува Путин и Зеленски – Ако Русија нападне НАТО членка ќе има соодветен одговор

t

Претседателот на Бразил е подготвен да ја посети Москва, заедно со лидерите на неколку земји, меѓу кои и Ердоган, со цел да се реши ситуацијата во Украина, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Тој додаде дека Турција ќе ја проучи можноста за организирање заедничка посета.

НАТО нема да се меша во конфликтот во Украина, но во случај на напад на Руската Федерација врз некој од сојузниците ќе биде испратен соодветен одговор, вели турскиот министер за надворешни работи.

Ердоган продолжува да прави напори за решавање на ситуацијата во Украина и да организира средба меѓу Путин и Зеленски, додаде Чавушоглу.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голема благодарност од Ердоган: Никогаш нема да…

Турција никогаш нема да ја заборави солидарноста…

Црвениот крст на РМ му додели признание…

Црвениот крст на Република Македонија денеска на…

БРАВО хумани луѓе! Црвен Крст собра еден…

Црвениот крст на РМ со свечен чин…

103 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ќе ѝ требаат на…

Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција…

Нов силен земјотрес во Турција!

Земјотрес со јачина од 4,8 степени денеска…