Објавено на:

Британија на нозе – Путин си игра со противниците: Пресретнати џиновски руски бомбардери во воздушниот простор на Кралството

t

Тајфуните на РАФ денеска беа измешани за да пресретнат четири џиновски руски бомбардери кои се приближуваа до воздушниот простор на Обединетото Кралство во последното шоу на агресија од Путин додека тензиите ескалираа околу Украина.

Повеќекратните млазни авиони, кои можат да постигнат брзина поголема од 1.550 милји на час, го оставија РАФ Лосимут во Мореј за да ги засенат двата Ту-95 Беар Х од времето на Студената војна и два Ту-142 мечка Ф. Тие, исто така, се поврзаа со авион „Војаџер“ за полнење гориво од РАФ Бриз Нортон.

Силите за брза реакција ги „пресретнаа и придружуваа“ четирите руски авиони и ги придружуваа подалеку од воздушниот простор на Обединетото Кралство, соопшти РАФ. Руските бомбардери не влегоа во суверениот воздушен простор на ОК.

Портпаролот на РАФ изјави за MailOnline денес:

„Ловците за предупредување за брза реакција, тајфун со седиште во РАФ Лосимут, поддржани од Војаџер од РАФ Бриз Нортон, денеска се бореле против неидентификувани авиони кои се приближувале до областа на интерес во ОК. Последователно пресретнавме и придружувавме четири авиони „Руска мечка“.

Тоа се случи кога Русија ја засили реториката околу Украина, означувајќи го Борис Џонсон „целосно збунет“ и остро го критикуваше „слабото познавање на географијата“ на Лиз Трас.

Во меѓувреме, Џо Бајден треба да одобри распоредување на 3.000 американски војници во Источна Европа „во следните денови“, откако Путин ги обвини САД и НАТО дека се обидуваат да го намамат во војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…

Захарова: Украина подготвувала атентат на Путин

Обидот за убиство на рускиот претседател Владимир…

(Видео) Авион се урна во Подмосковље –…

Авионот „Сухој Суперџет“ се урна во Подмосковље…