Објавено на:

Британија на нозе – Путин си игра со противниците: Пресретнати џиновски руски бомбардери во воздушниот простор на Кралството

t

Тајфуните на РАФ денеска беа измешани за да пресретнат четири џиновски руски бомбардери кои се приближуваа до воздушниот простор на Обединетото Кралство во последното шоу на агресија од Путин додека тензиите ескалираа околу Украина.

Повеќекратните млазни авиони, кои можат да постигнат брзина поголема од 1.550 милји на час, го оставија РАФ Лосимут во Мореј за да ги засенат двата Ту-95 Беар Х од времето на Студената војна и два Ту-142 мечка Ф. Тие, исто така, се поврзаа со авион „Војаџер“ за полнење гориво од РАФ Бриз Нортон.

Силите за брза реакција ги „пресретнаа и придружуваа“ четирите руски авиони и ги придружуваа подалеку од воздушниот простор на Обединетото Кралство, соопшти РАФ. Руските бомбардери не влегоа во суверениот воздушен простор на ОК.

Портпаролот на РАФ изјави за MailOnline денес:

„Ловците за предупредување за брза реакција, тајфун со седиште во РАФ Лосимут, поддржани од Војаџер од РАФ Бриз Нортон, денеска се бореле против неидентификувани авиони кои се приближувале до областа на интерес во ОК. Последователно пресретнавме и придружувавме четири авиони „Руска мечка“.

Тоа се случи кога Русија ја засили реториката околу Украина, означувајќи го Борис Џонсон „целосно збунет“ и остро го критикуваше „слабото познавање на географијата“ на Лиз Трас.

Во меѓувреме, Џо Бајден треба да одобри распоредување на 3.000 американски војници во Источна Европа „во следните денови“, откако Путин ги обвини САД и НАТО дека се обидуваат да го намамат во војна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…