Објавено на:

Британија: Русите се фрустрирани поради неможноста да ја совладаат украинската одбрана

t

Русија најверојатно ќе остане фрустрирана поради неможноста да ја совлада украинската одбрана, вели британското Министерство за одбрана.

Во последното ажурирање на разузнавањето, Министерството за одбрана ги истакнува коментарите на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој рече дека Русите воведуваат „нови методи на војување“ во Украина. Според Британците, ова е „премолчено признавање дека напредокот на Русија не оди според планираното“.


Но, Министерството за одбрана на Обединетото Кралство додава дека ќе биде потребно извесно време за да се смени тактиката.

Дотогаш, веруваат Британците, веројатно ќе продолжи да се потпира на бомбардирањето како начин да се обиде да го потисне украинскиот отпор кон Русите.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…