Објавено на:

Британија ја прославува слободата: Заштитните маски веќе не се задолжителни

t

Купувачите беа видени како ги фрлаат маските денес, откако беа укинати голем број заштитни мерки за Ковид, вклучувајќи маски за лице и „вакцинален пасош“.

Супермаркетите и операторите на јавниот транспорт сè уште ги повикуваат клиентите да ја „постапат одговорно“ и да ги покријат лицата и покрај случаите на Ковид, хоспитализациите и смртните случаи кои опаѓаат во изминатите 24 часа.

Критичарите на Борис Џонсон го обвинија премиерот дека преземал драконски мерки за да се справи со Омикрон во обид да се смири неговата немирна клупа додека Вестминстер се подготвува за долгоочекуваниот извештај на мандаринската канцеларија на Кабинетот Сју Греј во драмата „Партигејт“.

Но, пишувајќи на Твитер, лидерот на ториевците предупреди „пандемијата не е завршена“ и им порача на луѓето „да останат претпазливи“. Тој, исто така, ги повика „секој што сè уште не ја добил својата вакцина да излезе“.

„Успехот на нашето засилување, неуморната работа на NHS и неверојатниот јавен одговор значи дека мерките на Планот Б завршија денес во Англија“, тврди премиерот.

Луѓето во супермаркетите, вклучително и суперпродавниците на Tesco во Слау, Беркшир и Асда и Tesco Express во Кингс Хит, јужен Бирмингем, не носат прекривки за лице првиот ден кога не се задолжителни.
Исто така, од денес, законскиот услов за пропусниците на NHS Covid – наречени „пасоши за вакцини“ за влез во ноќни клубови и големи настани во Англија е укинат.

Одделот за образование, исто така, ги отстрани националните упатства за употреба на прекривки за лице во заедничките области на образовните поставки. И ограничувањата на бројот на посетители во домовите за нега во Англија се укинуваат од понеделник.

Најновото враќање на рестрикциите следи по укинувањето на официјалните упатства минатата недела и советите за покривање на лицето во училниците и за персоналот и за учениците кои се укинати.

Официјалниот портпарол на премиерот, на прашањето за маските, рече дека сега ќе биде „прашање на лична проценка“. Но, упатството за јавно здравје што ги повикува луѓето да носат маски на лицето во преполни и затворени простори доколку стапат во контакт со странци, ќе останат во сила.

И некои продавници, вклучувајќи ги Sainsbury’s и John Lewis, најавија дека ќе продолжат да им кажуваат на луѓето да носат маски.

Железничките оператори, исто така, рекоа дека од патниците ќе се очекува да носат прекривки за лице, при што Rail Delivery Group вели дека железничките фирми ќе бараат од клиентите да носат маски „од учтивост кон другите“.

Синдикатот на работниците во продавниците Usdaw го поздрави задржувањето на мерките за безбедност на Ковид-Ковид во некои продавници, бидејќи неговиот генерален секретар Педи Лилис го означи како „длабоко разочарувачки“ крајот на задолжителното покривање на лицето во продавниците „и покрај загриженоста на работниците во продавниците“.

И другите индустрии, исто така, ги повикаа местата, вклучително и театрите и концертните сали да ги задржат маските и покрај влијанието на ограничувањата на Ковид врз стапката и приходите.

Сепак, критичарите на маски ги обвинија министрите дека шират „приказни за застрашување“ со задржување на упатствата за покривање на лицето. Хју Озмонд, кој ја основа групата „Панч тавернс“, рече: „Тоа што им е кажано да носат маски во автобуси создава психолошка порака дека луѓето сè уште треба да се плашат и да не се враќаат на работа и да не патуваат во главниот град.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПРОЕКТИЛ ПОГОДИ БРОД НА БРИТАНСКАТА МОРНАРИЦА!

Британската кралска морнарица во неделата соопшти дека…

Американец кој невин поминал 48 години во…

Судија од Оклахома ослободи човек кој бил…

ЕУ фрлила вакцини против Ковид-19 вредни 4…

Членките на Европската Унија фрлиле 215 милиони…

Британија размислува за испраќање војници во Украина?

Британската војска прави планови за непредвидени распоредувања…

Во Британија издадоа предупредување за многу заразна…

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за…