Британија ќе го казни Фејсбук 3,2 милијарди долари

t

Мета платформи, која е сопственик на Фејсбук, се соочува со можна казна од Велика Британија.

По обвинувањата дека Facebook ја злоупотребува својата позиција на пазарот со цел да собере и користи лични податоци на 44 милиони корисници, компанијата Meta Platforms се соочува со тужба од Велика Британија.


Британското тело FCA, во име на сите жители на оваа земја кои користеле Фејсбук во периодот од 2015 до 2019 година, подготвува случај кој ќе биде изведен пред суд.

Фејсбук е обвинет дека заработил милијарди фунти со наметнување нефер услови на корисниците, барајќи од нив да ги предадат нивните вредни лични податоци.

Се посочува дека платформата собирала лични податоци на корисниците преку алатката Facebook Pixel, која им овозможила на огласувачите да ги следат навиките на своите корисници.

Фејсбук, од друга страна, тврди дека луѓето ги користеле неговите услуги затоа што им обезбедувал вредност за парите и додава дека Фејсбук има значителна контрола врз информациите што се споделуваат на платформите Мета и со кого се споделуваат.

Фејсбук, или Мета платформи, може да се соочи со казна од 2,3 милијарди фунти (околу 3,2 милијарди долари) во Велика Британија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Внимавајте што пишувате: Скопјанец доби кривична пријава…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.К.(23)…

Морбидно но вистинито: Сиромашните Британци принудени да…

Британците кои тагуваат без пари, принудени да…

Хакерски напад на воените Фејсбук профили во…

Хакери упаднаа во воените фејсбук-профили на Украина…

Професорка на Тетовскиот универзитет му се заканлувала…

Студентите од Факултетот за уметности при Државниот…

0,019% Бугари во Македонија – Не во…

Битолчанецот Божидар Божиновски на Фејсбук ги коментираше…