Објавено на:

Британските разузнавачи: Русите се уште се сконцентрирани на Донбас, Мариопол и Николаев

t

Во новиот извештај на британското Министерство за одбрана, базиран на разузнавачки податоци, се наведува дека руските операции се уште се фокусирани на регионите Донбас, Мариопол и Николаев.

Руските операции продолжуваат да се фокусираат на регионите Донбас, Мариупол и Миколаев, со поддршка на континуираното лансирање на крстосувачки ракети во Украина од страна на руските поморски сили.

 

Се очекува зголемување на руската воздушна активност во јужна и источна Украина.

 

Сепак, амбициите на Русија да воспостави копнен коридор меѓу Крим и Донбас се уште се спречени од отпорот на Украина – се вели во извештајот на британската воена разузнавачка служба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Портпаролот на ЕУ: Војната во Украина ќе…

Европската унија има јасен и дефиниран став…

(Видео) Трамп: Лично ќе го предупредев Путин…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…

Пукна брана на реката Урал, илјадници руски…

Околу 4.000 домаќинства со најмалку 10,000 жители…

АТЕНТАТ НА ВИСОК РУСКИ ФУНКЦИОНЕР: Го избоделе…

Гувернерот на областа Мурманск, Андреј Чибис е…

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…