Објавено на:

Британски генерал предупредува: Одеса е следната цел

t

Британскиот генерал Ричард Баронс во интервју за Би-Би-Си предвиде што очекува од воената стратегија на Русија во наредните денови.

„ Очекувам Русите да продолжат да ја напаѓаат украинската армија во внатрешноста на земјата. Ќе удрат по нивните линии за снабдување, логистика и воздушни бази, како и војниците кои се спротивставуваат на инвазијата. Тогаш тие ќе продолжат да се борат во градовите и територијата за која мислат дека им припаѓа“ рече Баронс.

Во таа смисла, украинскиот пристанишен град Одеса на југот на земјата е следната логична руска цел, оценува британскиот генерал.

„ Окупацијата на Одеса ќе ја изолира украинската економија од трговските патишта долж Црното Море“, рече тој.

Во меѓувреме, Русите ќе го задржат притисокот врз Киев бидејќи тоа е политички важна цел, додаде генералот. Но, Русите знаат дека Киев во моментов е „преголема цел и премногу добро заштитен за војската да влезе во неа“, објаснува британскиот генерал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

Путин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров од денеска…