Британски научник бара кapантин и за бoлните од гpип и нacтинка

t

Луѓето кои имаат настинка или грип треба да бидат изолирани неколку дена, изјави еден од водечките британски научници Сер Френк Атертон.
Атертон, кој е водечки медицински експерт од Велс, вели дека кризата со коронавирус треба да ја натера нацијата да размисли како се однесувавме како општество и дека секој со вирусна инфекција мора да се изолира за да спречи ширење на инфекцијата на другите.
Коментарите дојдоа во време кога светот се бори со ширењето на сојот омикрон.
Според сегашните правила во Англија, Велс и Северна Ирска, секој што е позитивен на Ковид мора да биде во карантин најмалку седум дена.

Доколку пациентот е негативен на тестот, тој може да излезе од самоизолација по шест или седум дена, додека во Шкотска периодот на задолжителен карантин е најмалку 10 дена, јави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Дерман да се немало! Откриен прв човечки…

Вирусот е сличен на патогенот кој досега…

МЗ: Над 50 илјади граѓани примиле вакцина…

Министерството за здравство информира дека над 50…

Велика Британија бара алтернатива за Visa и…

Британската влада го повика банкарскиот сектор да…