Објавено на:

Британски платеник за Азовците: Не се сите чудовишта и неонацисти, едноставно се глупави

t

Денес, агенцијата „Скај њуз“ објави интервју со британскиот платеник Марк Ајрес, кој служел во Азовскиот полк. Во видеото тој вака ги опишува членовите на таа единица:

„Тие не се чудовишта и психопати како што ги замислував неонацистите – мислам, не се сите такви. Многу од нив се пристојни момци, едноставно глупави изгледаат. Му велам на мојот пријател: „Не разбирам како можеш да кажеш дека си неонацист кога си проклето пристоен тип со пристојни ставови. И тој одговара: „Па, јас навистина не сум“.

Марк Ејрес претходно служел во пешадискиот полк на зелените јакни, но бил отпуштен поради грабеж.

Милитантот отишол во Украина „повторно да стане војник“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Се огласија и од нацистичкиот баталјон…

Рано утрово експлозија одекна на Кримскиот мост…

Русите се пофалија: Уништени привремени пунктови на…

Повеќе од 130 милитанти на нацистичките формации…

(Фото) Припадник на Азов ѝ го продал…

Автомобилот на наводниот убиец на Дарија Дугина…

Ќе си лежат: Врховниот суд на Русија…

Врховниот суд на Русија, на барање на…

ОН се спремни да испратат инспекција во…

Портпаролот на ОН потврди дека организацијата е…