Британски oнkoлог обвинyвa дека ја yбиле нaykaта: Виpycoт е направен во лабapaторија, вакво нешто не може да постои природно, се коси со заkoните на физиката

t

Професорот кој пронашол „уникатни отпечатоци од прсти“ вели „Смртта на науката“ од „Ковид лабораторија за протекување“

Професорот од Универзитетот во Лондон, Ангус Далглиш, кој беше коавтор на труд во летото 2020 година, откако забележа „уникатни отпечатоци“ во примероците од Ковид-19 што укажуваат на генетска манипулација од луѓе, вели дека тој бил жртва на „одвратна дефамација“ и дека секој што сугерира неприродното потекло за Ковид-19 бил замолчен од колегите.

„Се враќаме во времето на Коперник и Галилео – тоа е смртта на науката“, рече онкологот – кој во 1984 година откри како ХИВ навлегува и ги убива клетките.

Делото на Далглиш беше целосно отфрлено од низа новинари пред на крајот да биде објавено во „разводената форма“, пренесува британски Експрес.

Во февруари 2020 година, Лансет објави писмо во кое „остро ги осудува теориите на заговор“ што сугерира дека „Ковид-19“ нема природно потекло. Ова многу влијателно писмо – последователно цитирано во илјадници научни публикации – беше потпишано од 27 експерти, вклучително и шефот на Wellcome Trust и поранешен член на Sage, сер Џереми Фарар.

Сепак, оттогаш се испостави дека две недели пред да биде објавено писмото, сер Џереми во приватни е-пошта комуницирал со со колеги научници кои веруваат дека „веројатно објаснување“ е дека вирусот е создаден од човекот, пренесува британски Експрес

Далглиш е автор на книга за „Ковид“ во која се тврди дека вирусот „нема веродостоен природен предок“. Тој вели дека неговиот тим пронашол аминокиселини во протеинот „Ковид-19“ со позитивен полнеж – дозволувајќи му на вирусот да се залепи за клетки со негативните полнеж во телото.

Но, беше многу невообичаено да се најдат толку многу позитивни полнежи по ред, бидејќи тие исто така се одбиваат еден со друг, рече тој.

„Сфативме дека кога ја објавија низата на вирусот, тој ги прекршува законите на физиката за природен вирус што значи дека е генетски модифициран.

„Во тоа време мојата позиција беше поддржана од Сер Ричард Дирлав, поранешен шеф на МИ6, кој сега претседава со одборот на доверители на Универзитетот во Лондон.

Меѓутоа, кога тие се обидоа да ја објават својата работа, беа одбиени од бројни списанија, вклучувајќи го и Лансет.

„Мојот труд беше отфрлен во рок од пет часа“, рече тој. „Нормално, потребни се три недели пред статијата да биде дури и рецензирана. – Експрес

Според Далглиш, „Политичка одлука беше ова да се потисне“, додавајќи дека по објавувањето во весникот, „бев отфрлен. Бев исплашен – навистина исплашен од начинот на кој ме третираа“.

„Ми рекоа дека не сум експерт за коронавирус“ и треба само да замолчам. Луѓето се обидоа да не тргнат на страна . Ни беше кажано дека нашата теорија нема образложение и дека е теорија на заговор. Многу сум лут поради ова. Имам повеќе цитирани документи за вируси од повеќето експерти за вирусологија и тие се обидоа да ме тргнат настрана.

„Тие не ја ни погледнаа науката. Очигледно беше декасе работи за истражување за добивање на функција и бегство од лабораторија и јас велам бегство, но тоа е великодушно. Ги имавме овие податоци кон крајот на февруари, откако беа објавени секвенците.

„Ова беше прикривање на вистианта. Целата оваа работа ја уби науката. Науката треба да гледа докази. Тоа е навистина неверојатно“.

Според Жак ван Хелден, професор по биоинформатика на Универзитетот Екс-Марсеј во Франција, со писмото на Питер Дазак во февруари 2020 година, Лансет, ефективно ја затвори дебатата за потеклото на Ковид-19.

„Со етикетирање на секој со различни ставови како теоретичар на заговор, писмото од Лансет беше најлошата форма на малтретирање во целосна спротивност со научниот метод“, рече ван Хелден“, додавајќи „Да се ​​каже дека нешто протеколо од лабораторија не го прави теорија на заговор“.

„Зошто тоа писмо беше потпишано од толку многу луѓе? Зошто не можеме да разговараме за ова прашање во научно списание? Не сакам да морам да прибегнам кон отворена дебата на Твитер“.

Извор: Британски Експрес

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Сепак, новото истражување на Универзитетот во Копенхаген…

Трамп: Нема да бидам диктатор ако се…

Тој го кажа ова за Фокс њуз,…

Во кои земји од Европската унија живеат…

Откриени се најсреќните нации во Европската унија,…

УЖАС! НА УЛИЦА ВО БРИТАНИЈА НАЈДЕНО ТЕЛО…

Телото на бебето е пронајдено надвор од…

Фон дер Лајен се умилкува: ЕУ сакала…

ЕУ не ја гледа Кина само како…