Објавено на:

Брифинг на руското Министерство за одбрана: Најнови вести од случувањата во Украина

t

24-ти ден од руската специјална операција во Украина, брифинг на руското Министерство за одбрана.

За прв пат руската армија го употреби ракетниот систем „Кама“ со хиперсонични аеробалистички ракети.

Руските единици ја пробија националистичката одбрана и стигнаа до линијата Шахтјор-Новокраинка.

ФСБ објави дека Украина, по почетокот на руската специјална операција, поставила околу 420 мини на приодите кон пристаништата Одеса, Очаков, Черноморск и Јужни.

Службеникот на СБУ се предал и дал информации за сите луѓе кои учествувале во саботажата во Донбас.Тој дознал и за терористичките напади што ги планирале милитантите на Азов во Лавов врз западни дипломати, за кои Киев планира да ја обвини Русија.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека украинските националисти подготвуваат провокации со хемиски супстанци во регионите Суми и Николаев.

Лавров задачите на операцијата во Украина ги нарече легитимни. Според него, Русија немала друг избор, операцијата овозможила да се наруши антирускиот проект.

Руската војска ја пробила одбраната на баталјонот Ајдар * кај реката Кашлагач во ДНР.

Силите на ДНР ја презедоа контролата врз населбата Тарамчук и гонат непријателот што се повлекува. Силите на ЛНР стигнаа до северната периферија на Лисичанск и ги уништуваат остатоците од украинската армија во Рубижне.

Руската армија собори пет украински беспилотни летала, меѓу кои и еден Бајрактар ​​ТБ2.

Руската авијација уништи 59 воени објекти во Украина за еден ден.

„Рускиот ударен дрон“ Форпост-РУ“ го уништи радарот на системот за воздушна одбрана С-300 на украинската армија во близина на селото Виползов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…