Бројот на активни случаи надмина девет илјади, повеќе од половината се во Скопје

t

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани нови 1.171 случај на Ковид-19.

Најмноги нови позитивни има во Скопје – 641, Битола – 134, Охрид – 54, Прилеп – 48, Куманово – 39, Кавадарци – 34, Штип – 33, Гостивар – 26, Струмица – 23, Тетово – 21, Велес – 20, Крушево – 16, Кочани – 14, Гевгелија – 13, Кичево и Струга – по 8, Крива Паланка и Ресен – по 6, Виница – 5, Неготино и Пробиштип – по 4, Свети Николе и Берово – по 3, Демир Хисар и Дојран – по 2, Валандово, Кратово, Богданци, и Македонски Брод – по 1.

Со овие податоци, вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 231.436, а бројот на активни случаи изнесува 9.166.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 102840, Активни 5231

Куманово 13317, Активни 216

Тетово 11511, Активни 113

Прилеп 11172, Активни 530

Битола 9903, Активни 777

Гостивар 8155, Активни 79

Кавадарци 7648, Активни 297

Велес 7615, Активни 157

Охрид 7048, Активни 373

Штип 6884, Активни 163

Струмица 6428, Активни 205

Кичево 4389, Активни 98

Кочани 4166, Активни 71

Струга 3981, Активни 53

Гевгелија 3061, Активни 159

Неготино 2686, Активни 68

Свети Николе 2171, Активни 28

Крива Паланка 1994, Активни 49

Ресен 1947, Активни 107

Радовиш 1852, Активни 59

Делчево 1500, Активни 48

Берово 1491, Активни 15

Дебар 1462, Активни 4

Виница 1190, Активни 12

Пробиштип 1161, Активни 19

Валандово 1079, Активни 70

Кратово 795, Активни 6

Богданци 709, Активни 36

Демир Хисар 663, Активни 27

Крушево 645, Активни 45

Македонски Брод 557, Активни 26

Демир Капија 440, Активни 7

Македонска Каменица 432, Активни 8

Пехчево 363, Активни 4

Дојран 181, Активни 6

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рекордна посета на Зоолошката градина за овој…

Зоолошката градина во Скопје денес ја посетија…

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

Арсовска: Се решава проблемот со јавниот превоз…

Во врска со проблемите со јавниот превоз…

Координирана вандалска акција? За една вечер запалени…

Десетина контејнери се запалени вечерва на булеварот…