Бугарите кренаа паника за македонското потекло на кирилицата – Руската амбасада мораше да се правда

t

По бурните реакции во бугарското општество за скандалозниот филм „Една вера, еден јазик“, во кој Бугарија беше целосно избришана од картата на словенското писмо, руската амбасада со кратко соопштение демантира дека станува збор за официјален став на руската историографија. Во исто време, сепак, тој не се разликува од поддршката на руската амбасада во РС Македонија за филмот, пренесе БГНЕС.

Во филмот, наводно направен со поддршка на руската амбасада во Скопје, Македонија е опишана како „родното место на кирилицата“. Сценарист и режисер на филмот е Елена Мироненко. Филмот „го опишува создавањето на азбуката и дистрибуцијата на црковнословенските книги“. Меѓутоа, филмот целосно ја игнорира историската улога на бугарската држава. Детално е опишан патот на кирилицата низ Русија, Украина, Македонија, Србија и Црна Гора, а Бугарија воопшто не се споменува.


Агенцијата БГНЕС го објави целосниот текст на соопштението на руската амбасада во Софија без уредничка интервенција:

„Во врска со публикациите во бугарските медиуми за филмот на Елена Мироненко „Една вера, еден јазик“ за ширењето на христијанството меѓу Словените, би сакале да го разјасниме следново:

Филмот е одраз на гледиштето на авторот, содржи субјективна интерпретација на голем број историски настани и не одговара на ставот на официјалната руска историографија, како и на пристапите на Руската амбасада во Бугарија.

Добро е што во нашите православни земји, како и досега, постои жив интерес за заедничките корени на верата, писмото и културата.“ – Пишува во соопштението на руската амбасада во Софија.

БГНЕС потсетува дека „Една вера, еден јазик“ ја освои главната награда на 26. Меѓународен филмски фестивал Радонеж во руската престолнина. Премиерата беше на 23 овој месец. Филмот трае 1 час и 25 минути. Го рекламираа локалните медиуми во Македонија, а неговата целосна верзија е слободно дистрибуирана преку ЈуТуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи Лазаров: Невозможна мисија беше да…

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров,…

И официјaлно: Владата го пpoдолжи pacпустот, учениците…

Кризниот штаб препорача, а Владата вечерва на…

Омикpон е присутен во седум македонски градови

Омикрон сојот на коронавирусот е откриен во…

Мицкоски со понуда до Ковачевски – Ајде…

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју…

Мицкоски: Еве Бугарија барем една пpecyда од…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва гостува…