Бугарите се резилат и по светот: Собираат потписи за петиција за забрана на „Месец на македонското малцинство“ во САД

t

Бугарите кои живеат во САД собираат потписи во петицијата до Конгресот против т.н „Месец на македонското малцинство“ во САД, пренесува Бугарската национална телевизија.

Потписите ги собира патриотската организација Пирин по повод предлог-резолуцијата на повеќе конгресмени, чија цел е да се одбележи придонесот на Македонците во американската историја, да се слават „нивниот јазик и култура“.


Меѓу покровители на нацрт-резолуцијата е и конгресменот Клаудија Тени, која го покрена прашањето за можни санкции против Бугарија поради одбивањето да го поддржи почетокот на преговорите за членство на Република Македонија во Европската Унија.

Локалната патриотска организација Пирин наведува дека голем дел од лицата во предлог-резолуцијата се наведени како Македонци, а тие се Бугари.

Најстарите организации на Бугарите кои емигрирале во САД тврдат дека предлог-резолуцијата содржи директни фалсификати, како на пример дека Бугарите од Македонија кои емигрирале во Америка по Илинденско-Преображенското востание и Балканската војна се претставени како Македонци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…