Бугарија вонредно го свика Советот за безбедност – За што ќе се разговара?

t

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков, го свикува Советот за безбедност за да разговара за плановите на Украина и сојузниците на НАТО за зајакнување на источното крило на Алијансата.

Во среда, на 26 јануари, министерскиот совет ќе одржи седница на темата, а попладне од 15.30 часот, Народното собрание ќе има вонредна седница на која ќе ги сослуша премиерот, министерот за одбрана, министерот за надворешни работи и воено разузнавање.

Кирил Петков, Стефан Јанев, Теодора Генчовска и шефовите на службите ќе ги запознаат пратениците со улогата на Бугарија во процесот на одлучување во НАТО, како и со темата за распоредување на сојузничките вооружени сили на територијата на Р. на Бугарија.

Барањето за вонредна седница во понеделникот го поднесоа 59 пратеници од Генералното собрание.

БГНЕС потсетува дека сојузниците на НАТО подготвија сили и испратија бродови и борбени авиони за да ја зајакнат одбраната на Источна Европа во време кога се зголемуваат тензиите околу военото трупање на Русија околу Украина.

Во врска со испраќањето на војници на НАТО во Бугарија поради зголемените тензии во Украина, Министерството за одбрана соопшти дека опциите за одговор на НАТО се разговараат на воено-техничко ниво.

Алијансата моментално ги спроведува безбедносните мерки и мерките за адаптација одобрени во 2014 година, како и мерките усвоени во 2016 година во рамките на таканареченото „засилено присуство на фронтот“ во Естонија, Летонија, Литванија и Полска „приспособено присуство на фронтот“ во регионот на Црното Море.

Застрашувачкиот ефект врз нашиот регион се заснова главно на создавање услови за повидливо присуство на НАТО и зголемување на капацитетот и интероперабилноста на сојузниците.

Тоа се постигнува со изведување вежби со учество на сојузничките сили, главно во воздушниот и поморскиот домен, вкл. засилена мисија за заштита на воздушниот простор и оптимизиран распоред на постојаните поморски операции на НАТО.

Опциите за одговор на НАТО на растечките тензии на границата на Украина со Русија во последните месеци се уште се дискутираат на воено-техничко ниво.

Одлуката за нивната големина и опсег, вклучително и распоредувањето на копнените борбени тимови во Југоисточна Европа, треба да се донесе на политичко ниво на НАТО за време на претстојниот состанок на министрите за одбрана во февруари, земајќи ги предвид националните позиции на сите земји-членки.

Пренесуваат од bgnes.bg

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…

Урнебесно – Само во Бугарија: Жена паркираше…

Постара жена го „слетала“ автомобилот на друг…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…