Бугарија добива најсовремени суперсонични ловци и најнов систем за обука на пилоти

t

Бугарија ќе добие симулатори за обука за ловци Ф-16 за обука на пилоти за национални и НАТО мисии од производителот Локхид Мартин.

Бугарија е меѓу првите земји што добија ловци Ф-16 Блок 70, а ќе има симулатори со најнова техничка конфигурација.

Бугарија ќе има осум најсовремени суперсонични ловци Ф-16 Блок 70. Ф-16 Блок 70 е ловец од четврта генерација со најнови способности во инвентарот на НАТО. Ловецот обезбедува интероперабилни способности во рамките на воздухопловните сили, ги зајакнува партнерствата со сојузниците, а со тоа ја зајакнува националната одбрана и безбедност.

„Последната генерација на комплекс за обука Ф-16 на Локхид Мартин им овозможува на пилотите да тренираат во целосно реалистична средина, обезбедувајќи подготвеност за мисијата“, рече Чонси Мекинтош, потпретседател на бизнисот за обука и логистика на Локхид. Мартин.

За обука на бугарски пилоти Ф-16, новите комплекси за обука ќе обезбедат средина заснована на симулација која ги реплицира сите системи, сензори и борбени системи. Системот за обука може да работи во мрежа, за да им овозможи на пилотите да тренираат заедно во различни сценарија за да добијат најнапредна обука, под многу достапни услови.

F-16 Block 70, изграден во Гринвил, Јужна Каролина, има напредна авионика, AESA, надградена пилотска кабина, напредни борбени системи, дополнителни резервоари за гориво и автоматски систем за избегнување судир.

До денес се произведени повеќе од 4.500 ловци Ф-16, со околу 3.000 Ф-16 во служба во 25 земји, вклучително и воздухопловните сили на Соединетите Американски Држави. Ф-16 има околу 19,5 милиони часови лет и над 13 милиони летови ширум светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бугарската Фондација “Македонија”: Можете да славите или…

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Кинески ловци влегоа во воздушнниот простор на…

Тајван: Кинески ловци влегоа во воздушниот простор…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…