Бугарија со поддршка за Украина, најави испраќање на вoeна опрема и хуманитарна помош, Унгарија нема да испраќа oружје во Киев

t

Бугарија им се придружува на земјите кои решија да ја поддржат Украина. Бугарскиот премиер Кирил Петков ќе обезбеди хуманитарна помош и воено-логистичка поддршка.

Унгарија, пак, најави дека нема да испорачува оружје на Украина, соопшти премиерот Орбан


Веќе четврти ден од воената операција во Украина. Москва и Киев се подготвени за преговори. Путин нареди посебен режим за руските нуклеарни сили. Руската армија ја презеде контролата врз аеродромот во близина на Керсон. Гранатирањето продолжува во Донбас. Западот најави замрзнување на имотот на Централната банка на Русија, како и дека одредени банки ќе бидат исклучени од SWIFT.

Ситуацијата ескалираше откако Киев ја засили офанзивата против ДНР и ЛНР, по што Русија, на барање на републиките, ја призна нивната независност и ги ратификуваше договорите за пријателство и соработка. Три дена подоцна, рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена операција во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Радев: Не смееме да дозволиме легитимизација на…

"Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот…

Османи повтори: Топката е кај Република Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…