Објавено на:

Бугарскиот европратеник Ковачев: Петков ќе изврши национално предавство – Во Скопје станале страшно дрски

t

Да кажам отворено: Петков е апсолутно неподготвен, не ја разбира темата, е очајно површен и е подготвен да изврши национално предавство.

Ова го изјави европратеникот Андреј Ковачев по повод последните изјави на Кирил Петков за односите меѓу Бугарија и Македонија.


Вчера Петков го кажа следново: Сакам да кажам апсолутно јасна порака до сите Бугари и народот од Северна Македонија – работиме со Ковачевски многу координирано. Многу фокусирани рокови. Поставивме неколку пресвртници кои треба да се постигнат за Македонија што поскоро има место во европското семејство. Нашата влада е посветена да го постигне овој резултат што е можно побрзо. Има неколку пресвртници што треба да ги расчистиме, вклучително и заштита на правата на малцинствата.

За каква експедитивност од бугарска страна зборува Петков, за какви малцинства зборува овој човек, какви меморандуми ќе потпише, каков напредок има направено историската комисија, дали МНР учествува во преговорите или е изолирано, кој е „Преговараат“? праша Ковачев. Само глупост, но овој човек може да и направи голема штета на нашата татковина уште долго време! Дефинитивно не треба да го дозволиме ова предавство!

Според европратеникот, „во Скопје станале страшно дрски, затоа што Петков ги уверил дека ќе ги пушти“! „Да кажеме отворено: Петков е апсолутно неподготвен, не ја разбира темата, е очајно површен и е подготвен да изврши национално предавство“, додаде Ковачев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Францускиот предлог е најдобар, утре одново…

Владата во Бугарија попладнево заседавала и е…

Бугарската легенда Петков: Не сакам ни да…

Легендарниот голман на Бугарија, Георги Петков не…

Бориславова: Петков наскоро нема да го посети…

Бугарскиот премиерот Кирил Петков наскоро нема да…

(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

"Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков…

(Видео) Идентитетот бетон: Му се лизна „Македонка“…

Во интервју за Сител бугарскиот премиер Кирил…