Бугарскиот премиер во вторник во посета на Македонија

t

Премиерот на Бугарија Кирил Петков на 18 јануари ќе допатува во официјална посета на Скопје, Република Македонија.

Во бугарската делегација се министерката за надворешни работи Теодора Генчовска, министерот за транспорт и врски Николај Сибев и потпретседателот на Народното собрание Кристијан Вигенин.


Петков требаше претходно да допатува во посета на Македонија, но таа беше одложена откако нему, и на претседателот Румен Радев, им беше наложена задолжителна изолација поради контакт со лице заразено со коронавирус. Карантинот му беше укинат откако достави негативен ПЦР тест.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петков: Нема Македонци во Бугарија, има Бугари…

Без анекс на Договорот за добрососедство и…

Американскиот Конгрес би можел да воведе санкции…

Постои можност за воведување санкции против Бугарија…

Нови 1635 зapaзени со ковид-19 од кои…

Девет пациенти починаа од компликации од ковид-19,…

Лазаров: Играчите потфрлија, не можевме да ги…

По поразот во Дебрецин во име на…

Црна Гора ја пopaзи Македонија, остануваме без…

Ракометната репрезентација на Македонија остана без шанси…