Објавено на:

Вашингтон го промени ставот: Инвазијата на Украина сепак не е “неизбежна”?

t

Американските власти повеќе не го користат терминот „неизбежен“ кога зборуваат за можен „напад“ на Украина, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

„Еднаш го употребив тој збор („неизбежен“). Мислам дека другите некако прибегнаа кон негова употреба, но потоа ние престанавме да го користиме, бидејќи испрати сигнал што немавме намера да го испратиме“, истакна Псаки.

Белата куќа реши да биде повнимателна со изјавите откако Украина апелираше да не се паничи.

„Би рекол дека во повеќето случаи, кога се коментираше прашањето, разговаравме за можноста за инвазија (на Украина) во секое време. Вистина е. Се’ уште не знаеме дали е донесена таква одлука“, прецизира таа.

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс ја потврди автентичноста на документите објавени од шпанскиот весник „Паис“, кои содржат одговори на САД и НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции.

„Не видов ништо во тие документи што би дало причина да се претпостави дека тие не се оригинални“, рече Прајс.

Тој исто така посочи дека САД се надеваат дека по одговорот на Русија на американските иницијативи во областа на безбедноста, ќе има можност за натамошна дипломатска соработка.
Подготвени сме да продолжиме (дијалогот), без да поставуваме никакви предуслови“, прецизира Прајс.

Во исто време, тој додаде дека САД ќе продолжат да преземаат мерки насочени кон „зауздување“ на Москва додека не види иницијативи од нејзина страна кои би биле насочени кон деескалација на кризата околу Украина.

Претходно шпанскиот весник „Паис“ го објави целосниот текст на тајниот одговор на САД и НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции.

Ова се два документи на англиски јазик: одговорот на Алијансата на четири страници и одговорот на Вашингтон на пет страници. Текстовите содржат одредби кои во една или друга форма веќе се изнесени од западните партии на официјално ниво или се појавија во западните медиуми, повикувајќи се на извори.

Во последно време, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина.

Русија решително ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно проширување на Исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…

Бајден од ОН го повика светот да…

Претседателот Бајден во обраќањето на Генералнот собрание…