Вашингтон Пост: Украина се мачи да најде нови регрути

t

Киев ја засилува граничната контрола додека десетици очајни мажи секојдневно се обидуваат илегално да ја напуштат земјата.

Украина се соочува со сè помал број на нови регрути бидејќи нејзината војска „снема“ војници од кариера, објави Вашингтон пост. Весникот истакна дека Киев значително ја зајакна контролата на своите западни граници, бидејќи десетици мажи на возраст од влечење се обидуваат да ја напуштат земјата илегално секој ден.

Претходно оваа недела, Михаил Подолијак, главен помошник на претседателот Владимир Зеленски, призна дека понатамошната мобилизација во Украина сигурно ќе биде комплицирана. Официјалниот претставник изрази надеж дека со усовршување на „пропагандниот елемент“, владата ќе може да ја подобри ситуацијата.

Во својата статија во петокот, Вашингтон пост забележа дека, во овој момент, „на Украина и се потребни борци дури и повеќе од куршуми, што доведува до потрага по нови начини за мобилизирање на населението и посилни мерки против затајувачите на нацртот“. Тој го цитираше лидерот на јуришниот тим на 68-та бригада, кој го користи знакот за повикување Делфин, како вели: „Искрено, ни требаат повеќе војници. Професионалниот воен персонал е при крај“.

Додека „десетици илјади“ доброволци сè уште се приклучуваат на војската, многу Украинци кои ги исполнуваат условите за регрут „се помалку од желни да се борат за воена и национална влада која се смета за полна со корупција и неспособност“, тврди WaPo.

Написот опишува како затајувачите на ждрепка се обидуваат да се искрадат од земјата и покрај забраната што владата ја постави на почетокот на конфликтот за мажи на возраст од 18-60 години. Се вели дека некои поткупуваат службеници за да добијат потврда за медицинска попреченост, додека други се обидуваат сами да фалсификуваат документи.

Други мажи кои се обидуваат да ја избегнат мобилизацијата се обидуваат да ја преминат границата преку официјални контролни пунктови, да се кријат во тајни прегради во возилата, па дури и да се претставуваат како членови на свештенството и жени.

Андреј Демченко, портпарол на Украинската државна гранична служба, изјави за WaPo дека имало најмалку 825 случаи кога мажи на возраст од регрут се обиделе да подмитат граничари од почетокот на воените дејствија во февруари 2022 година. Еден анонимен затајувач им изјави на новинарите дека постојаната стапка на молдавската граница е 300 долари.

Сепак, други ангажираат професионални водичи со надеж дека ќе ги водат низ планинските области до романска почва. Некои мажи сами го преземаат ризичното патување на ниски температури, наведува весникот, додавајќи дека некои се удавиле или замрзнале во тој процес.

Напорот на Киев да регрутира повеќе работна сила следи по неодоливата летна контраофанзива, која, според проценките на руското Министерство за одбрана, го чинеше Киев над 125.000 војници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…

Шолц: Војната во Украина би можело да…

„Никој не може да каже дали оваа…