Објавено на:

(Видео)Одбројување до војна: Инвазијата на Украина ќе биде болна,насилна и крвава

t

Борис Џонсон денеска го предупреди Владимир Путин дека инвазијата на Украина ќе биде „болна, насилна и крвава работа“ откако Велика Британија го повлече персоналот од својата амбасада во Киев.

Премиерот ја пренесе острата порака бидејќи призна дека изгледите за спречување на конфронтација во областа се „мрачни“.

Русија предизвика раздвижување со најава за поморски вежби со отворен оган крај брегот на Ирска следниот месец, во услови на брза ескалација на тензиите со Западот. Постои загриженост дека каква било ескалација повторно ќе ги зголеми цените на бензинот, со закани за казнени санкции против Москва.

Говорејќи за време на посетата на болницата во Милтон Кејнс, г-дин Џонсон рече дека Кремљ мора да сфати дека Украина може да биде „нова Чеченија“.

„Разузнавањето е многу јасно дека има 60 руски борбени трупи на границите на Украина, планот за молскавична војна што може да го извлече Киев е таков што секој може да го види“, рече тој.

„Треба многу јасно да му ставиме до знаење на Кремљ, на Русија, дека тоа би бил катастрофален чекор.

Владата ја отфрли можноста за испраќање борбени трупи, но Џонсон рече дека Британија „води во создавањето пакет економски санкции“ против Русија и дека подоцна ќе разговара со меѓународните сојузници.

„Исто така, треба да добиеме порака дека инвазијата на Украина, од руска перспектива, ќе биде болна, насилна и крвава работа“, рече тој.

„Мислам дека е многу важно луѓето во Русија да разберат дека ова може да биде нова Чеченија.

Воени бродови ќе учествуваат во морските вежби на околу 150 милји од југозападниот брег на Ирска, во рамките на „ексклузивната економска зона“ на земјата, но надвор од нејзините територијални води.

Министерот за надворешни работи Сајмон Ковени откри дека Русија ја информирала Ирска за вежбите викендов, велејќи дека воените бродови „не се добредојдени“, но неговата земја „нема моќ да го спречи тоа да се случи“.

Според конвенциите на ОН кои ги регулираат океаните, воените вежби се дозволени во економските зони на други држави, под услов да не залутаат во територијалните води.

Вежбата ќе биде дел од многу пошироки руски поморски вежби во кои ќе учествуваат 140 бродови и 10.000 војници од сите нејзини поморски флоти кои ќе се одржат во Атлантикот, Пацификот, Средоземното Море, Северното Море и Охотското Море од јануари до февруари.

Тоа се случува наспроти позадината на трупањето на руските војници на границата со Украина, што предизвика страв од војна во Европа и судир меѓу Истокот и Западот.

Поради стравувањата дека е неизбежна инвазија, Обединетото Кралство денеска почна да ги повлекува дипломатите од својата мисија во Киев – по сличен потег на САД изминатиот викенд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…