Објавено на:

(Видео)Одбројување до војна: Инвазијата на Украина ќе биде болна,насилна и крвава

t

Борис Џонсон денеска го предупреди Владимир Путин дека инвазијата на Украина ќе биде „болна, насилна и крвава работа“ откако Велика Британија го повлече персоналот од својата амбасада во Киев.

Премиерот ја пренесе острата порака бидејќи призна дека изгледите за спречување на конфронтација во областа се „мрачни“.

Русија предизвика раздвижување со најава за поморски вежби со отворен оган крај брегот на Ирска следниот месец, во услови на брза ескалација на тензиите со Западот. Постои загриженост дека каква било ескалација повторно ќе ги зголеми цените на бензинот, со закани за казнени санкции против Москва.

Говорејќи за време на посетата на болницата во Милтон Кејнс, г-дин Џонсон рече дека Кремљ мора да сфати дека Украина може да биде „нова Чеченија“.

„Разузнавањето е многу јасно дека има 60 руски борбени трупи на границите на Украина, планот за молскавична војна што може да го извлече Киев е таков што секој може да го види“, рече тој.

„Треба многу јасно да му ставиме до знаење на Кремљ, на Русија, дека тоа би бил катастрофален чекор.

Владата ја отфрли можноста за испраќање борбени трупи, но Џонсон рече дека Британија „води во создавањето пакет економски санкции“ против Русија и дека подоцна ќе разговара со меѓународните сојузници.

„Исто така, треба да добиеме порака дека инвазијата на Украина, од руска перспектива, ќе биде болна, насилна и крвава работа“, рече тој.

„Мислам дека е многу важно луѓето во Русија да разберат дека ова може да биде нова Чеченија.

Воени бродови ќе учествуваат во морските вежби на околу 150 милји од југозападниот брег на Ирска, во рамките на „ексклузивната економска зона“ на земјата, но надвор од нејзините територијални води.

Министерот за надворешни работи Сајмон Ковени откри дека Русија ја информирала Ирска за вежбите викендов, велејќи дека воените бродови „не се добредојдени“, но неговата земја „нема моќ да го спречи тоа да се случи“.

Според конвенциите на ОН кои ги регулираат океаните, воените вежби се дозволени во економските зони на други држави, под услов да не залутаат во територијалните води.

Вежбата ќе биде дел од многу пошироки руски поморски вежби во кои ќе учествуваат 140 бродови и 10.000 војници од сите нејзини поморски флоти кои ќе се одржат во Атлантикот, Пацификот, Средоземното Море, Северното Море и Охотското Море од јануари до февруари.

Тоа се случува наспроти позадината на трупањето на руските војници на границата со Украина, што предизвика страв од војна во Европа и судир меѓу Истокот и Западот.

Поради стравувањата дека е неизбежна инвазија, Обединетото Кралство денеска почна да ги повлекува дипломатите од својата мисија во Киев – по сличен потег на САД изминатиот викенд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…