(Видео)Средба Ковачевски-Петков во “искрена и отворена” атмосфера

t

“Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија.

На средбата беше истакнато дека динамиката со која се реализира заедничката седница како и почетокот на активностите на работните групи ја потврдува заложбата на двајцата премиери да бидат поставени основите за идниот брз напредок на меѓусебните односи.

Претседателите на Владите на Северна Македонија и Бугарија Димитар Ковачевски и Кирил Петков се согласија дека атмосферата на изразена политичка волја и духот на искреност и отвореност кој преовладува на досегашните средби, водат кон заеднички прифатливи решенија за прашањата од интерес на двете земји.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Подготвен сум да преговарам со Украина

Претседателот Владимир Путин вели дека Русија ќе…

“Тајмс”: Западот мора да поддржи мировни преговори…

Конфликтот во Украина не може да продолжи…

Макрон: Украина да не се радува премногу…

Францускиот претседател рече дека за време на…

Лавров: Колку повеќе војувате, толку потешки се…

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј…

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…