(Видео+фото) Лада Нива Монстер: Германците направија чудовишна верзија од легендарниот џип

t

Легендарната „Лада Нива“ доби верзија чудовиште. Германската тјунер куќа „Зубр“ направи „ново чудовиште“ и го понуди по цена од 44.000 евра.
„Lada niva monster“ во германската верзија има далеку поголеми тркала од оригиналната, како и продолжени браници, а резервното тркало поради големината мораше да заврши на задната врата. „Monster Niva“ доби и нова суспензија и браници, па оддалеченоста од земјата е далеку поголема отколку во оригиналот, дури 15 сантиметри повеќе од стандардната „Niva“.

Обоен е со специјална боја отпорна на гребнатини и корозија, а има специјално изработена решетка за ладилникот, благодарение на која кружните LED светла изгледаат поагресивно. Германците додадоа дополнителни вшмукувачки чаши на хаубата и Ц-столбот, т.н шнорхел кој служи како издувна гранка при возење низ длабока вода, но и два издувни гасови наназад и чекор на страна, пишува „Carskups“.

Германската компанија наведува дека драстично ја смениле шасијата на „Нива“, па добила суспензија за возење на екстремно тежок терен , како и заштита на подот и механичките компоненти.

Моторот остана ист, добро познатиот бензинец од 1,7 литри со 83 коњски сили кој се пренесува преку петстепен мануелен менувач на сите четири тркала.

Возилото внатре има кожени седишта и затемнети стакла, а бидејќи се базира на најновиот пакет на опрема, има и клима уред, греење на седиштата, електрични ретровизори, далечинско заклучување …
Германската компанија наведува дека клиентите можат да нарачаат повеќе опрема за „ниво на чудовиште“, но и други варијанти на легендарниот теренец по желба на купувачот, а за неговата изработка им требаат околу 12 недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Билд: Украинските војници користат „50-годишни стари Лади“

Киев никогаш не требаше да ја започне…