(Видео) Абазович го преживеа црногорскиот парламент – Утре му е редот на Кривокапич

t

Вонредната седница на Собранието на чиј дневен ред беше разрешувањето на вицепремиерот Дритан Абазовиќ беше затворена откако дневниот ред не беше усвоен.

За дневниот ред гласаа 77 пратеници, 20 беа за, 11 против и 46 воздржани.


На седницата дојдоа речиси сите пратеници од власта и опозицијата, а преку видео врска гласаше пратеничката на ДФ Симонида Кордиќ.

Премиерот Здравко Кривокапиќ побара разрешување на Абазовиќ откако коалицијата „Црно на бело“ (ГП УРА и ЦИВИС) и пратениците од опозицијата побараа изгласување недоверба на Владата, за која пратениците ќе гласаат утре.

Според договорот од седницата на Колегиумот на Собранието, расправата по оваа точка требаше да трае три часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Парламентот на ЕУ ги поддржа Украина и…

Лидерите на ЕУ се во Брисел за…

Шаленберг: Имам чувство дека го губиме Балканот

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер…

„Европскиот мировен проект во Западен Балкан“: Без…

Во спорот со соседна Бугарија правиме се…

Директори и членови на УО земале поголеми…

Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи за потребата од реформа…

Европските компании го префрлаат производството од Кина…

Светските проблеми со трговијата и транспортот, предизвикани…