Објавено на:

(Видео) Автобуси со бегалци од Украина бегаат во Русија

t

Колони автобуси со бегалци од Донбас, каде конфликтите траат веќе трет ден, се движат кон Ростов во Русија. Репортерката на Спутник Србија, Оливера Икодиновиќ, се упати кон руско-украинската граница, од каде ќе известува за моменталната состојба во таа област.

Досега во руската Ростовска област пристигнале околу 40.000 жители на Донбас, соопшти Министерството за вонредни ситуации на Русија.

Повеќе од 2.000 луѓе беа испратени со воз во регионите Воронеж и Курск.

Ситуацијата во Донбас не се смирува веќе трет ден. Гранатирањето на украинската армија предизвика големи штети на цивилната инфраструктура на Донетската и Луганската народна Република, поради што овие самопрогласени републики на 18 февруари најавија евакуација на населението во Русија и прогласија општа мобилизација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СТРАШНО: Малолетник возел автомобил, повредени три лица…

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска…

Од Вардар се пофалија: Ги продадовме речиси…

Од шампионот на Македонија информираат дека за…

ФФМ им се заблагодари на навивачите за…

Фудбалската Федерација на Македонија предмалку преку социјалните…

СТУДЕНТИТЕ ГО КРЕВААТ ГЛАСОТ: Излегуваат на масовен…

Државата како да нема слух за барањата…

Јандриоски до двете најголеми партии во Македонија:…

Фејсбук статус на Кристиан Јандриоски: Советниците на…