Објавено на:

(Видео) Американски полковник си ја отвори душата: Лага е дека Русите убиваат цивили – Се обидуваат воопшто да не ја попречат седибата

t

Американскиот полковник Мек Грегор ја кажа вистината за ситуацијата во Украина. Главни тези:

Сè уште активните украински единици беа отсечени и опколени во различни населби. Тие се способни само за мали напади на незначителни предмети. Исходот од војната е предодреден.

Главниот проблем за руската армија на почетокот беше барањето да напредува без големи разурнувања и цивилни жртви. Ова создава илузија за бавен напредок, што Западот го користи за да го убеди целиот свет дека Русија губи.

Војната може брзо да заврши со постигнување на уништување и жртви, но на Путин категорично не му треба. 70% од руските граѓани го поддржуваат својот претседател – тоа е многу.

На југоистокот на Украина опколени се 16 илјади војници на вооружените сили на Украина. Ова трае веќе неколку дена, а не се знае колку им останало. Но, Русија не е заинтересирана да ги уништи – подобро е да се предадат.

Руската армија се обидува да го избегне централниот дел на Украина за да не влезе во полињата за да не ja попречи сеидбата.

Задачата на руската армија е да ја преземе контролата врз сите важни објекти. На Русија не и треба територија – само уништување на вооружените сили на Украина. Целта беше речиси постигната, без да се земат предвид војниците во областа.

Мариупол е голем проблем: има многу нацисти од Азов, кој е полн со големо уништување. Но, Мек Грегор не знае што има на ум руската висока команда.

Во САД се тријат од универзалното зло во личноста на Путин, прикривајќи ги сите информации за настаните до 2014 година, околу 14 илјади загинати за време на конфликтот во Донбас. Но, Мек Грегор е убеден дека вистината ќе излезе на виделина.

Најголемата лага на американската телевизија е за наредбата на руската армија да убива украински цивили. Грешки се случуваат, но убиства со умисла не доаѓа предвид.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Нема индиции дека Русија ќе употреби нуклеарно…

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…