Објавено на:

(Видео) Белата куќа се подготвува за голем сајбер напад од Русија: Се бара ли причина за тотална војна со Путин?

t

Белата куќа во понеделникот ги повика приватните компании да ја зајакнат својата сајбер-одбрана, повикувајќи се на разузнавачки информации кои сугерираат дека руската влада истражува „опции за потенцијални сајбер напади“ насочени кон критичната инфраструктура на САД.

„Да бидам јасен, нема сигурност дека ќе има кибер инцидент на критичната инфраструктура“, им рече на новинарите заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа за сајбер и технологија во развој Ен Нојбергер за време на брифингот во понеделникот попладне.

„Ова е повик за акција и повик за одговорност за сите нас“, рече таа.

Администрацијата во последните неколку недели предупреди дека Русија би можела да се обиде да ја таргетира инфраструктурата во САД или на друго место со сајбер напади, но официјални лица претходно изјавија дека нема конкретни или веродостојни закани против САД.

Нојбергер во понеделникот рече дека официјалните лица забележале некаква „подготвителна активност“ и дека администрацијата ги информирала компаниите кои би можеле да бидат засегнати во доверливи услови минатата недела.

„Нема докази за некој конкретен сајбер напад што го очекуваме“, рече таа. „Постои некоја подготвителна активност што ја гледаме и тоа е она што го споделивме во класифициран контекст со компании за кои мислевме дека може да бидат засегнати“.

Белата куќа ги повикува компаниите да наложат употреба на повеќефакторска автентикација, да спроведуваат вежби за итни случаи за да подготват планови за одговор, да распоредат безбедносни алатки за да бараат закани, да направат резервна копија и шифрирање на податоците и да преземат други чекори за да се обезбедат информации и да се зајакне безбедноста за заштита од сајбер. закани.

Администрацијата на Бајден минатиот месец и припиша на Русија кибер напади насочени кон Министерството за одбрана на Украина и банките. Тие напади се случија пред да започне руската инвазија на Украина на 24 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…

Анкета во Запорожје: 93% од гласачите на…

Огромното мнозинство гласачи кои првиот ден учествуваа…

Поранешни руски генерали смируваат: Малку е веројатно…

Русија веројатно нема да користи нуклеарно оружје…