(Видео) Битолчани се гушат: Од термоелектраната излегува густ чад

t

Во Битола во моментов во термоелектраната не работи филтерот, дознава Курир.

Битолчани се гушат, во моментов во термоелектраната не работи филтерот, а од истата се шири неподнослива смрдеа на што се жалат и граѓаните, додека во меѓувреме надлежните нигде ги нема да интервенираат, велат нашите извори.

Ова претставува голема неодговорност на надлежните и на директорот Васко Ковачевски кои што освен личните и партиските интереси, не се грижат за здравјето на Битолчани, велат истите извори.

Инаку, Битола преку зимските периоди знае да биде еден од најзагадените градови во Република Македонија, и досега од надлежните не се преземаат никакви мерки и покрај многубројните предупредувања од екологистите.

Во продолжение погледнете го видеото на кое јасно се гледа како од оџакот на термоелектраната излегува густ чад, кој предизвикува голема смрнеа, и затоа со причина реагираат жителите во Битола:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ја стресе Македонија утринава

Земјотрес утрово е регистриран во Македонија. Според…

Најкорумпираниот функционер на ДУИ, Беким Мемети ги…

Беким Мемеди е единствениот албански шериф во…

Тажна вест: Планинар од Скопје починал на…

Од Регионалниот ЦУК Битола и од Министерството…

Рама во Битола ќе го прославува Денот…

Албанскиот премиер Еди Рама, во вторник доаѓа…

Жител на Битола се шетал гол низ…

СВР Битола поднесе кривична пријава против 34-годишниот…