Објавено на:

(Видео) Британски министер: Не купувајте брендови, купувајте ефтини производи, трошоците за живот се зголемени

t

Криза на трошоците за живот: Министер од Обединетото Кралство предложи „Купете ефтино“ бидејќи цените на продавниците растат.

Секретарот за животна средина на Обединетото Кралство Џорџ Јустис сугерираше дека британската јавност може да ги преживее најострите зголемувања на потрошувачките цени од 2011 година со купување „марки со вредност“.

Еден либерал-демократски незадоволство ја критикуваше Конзервативната партија за „живеење во паралелен универзум“ и за нудење „покровителски совет од незнаен министер“.

Цените на непрехранбените производи се зголемија за 2,2% во годината заклучно со април, што е највисока стапка од почетокот на евиденцијата во 2006 година, при што храната се зголеми за 3,5% во истиот период.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Бектеши најави мерки за производителите на леб,…

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соопшти…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…