Објавено на:

(Видео) Бугарите пак пишмани: Протести во Бугарија против испораката на Западно оружје во Украина

t

Вчера се случуваа протести во Бугарија против испораката на западно оружје во Украина.

Неколку стотици луѓе се собраа пред Собранието, во центарот на Софија, а нивното единствено барање е Бугарија да не застане на ничија страна во конфликтот во Украина и да не испрати воена помош за Киев.

„Бугарија мора да биде миротворец, потоа го даде христијанството и на Русија и на Украина“, порачаа учесниците на митингот.

Слични акции беа одржани и во други градови во Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Челенџер 2“: Вакви британски тенкови доби Украина

Првиот од 14-те тенкови „Челинџер 2“, што…

Полицијата трага по 17- годишно девојче од…

На 29.03.2023 во 16.35 часот во Полициската…

Бојан Јовановски опериран четири часа, состојбата е…

Заврши операцијата на Бојан Јовановски која траеше…

Јандриоски: Вмровците што плукаат по Максо да…

Ќе ги замолам вмровците кои плукаат по…

Црквата е една и македонска: Епархија на…

#Браво за #ДедоПЕТАР Австралиско Ново Зеландска ЕПАРХИЈА…